Na jaką broń nie trzeba mieć pozwolenia?

gaz pieprzowy

Zdolność do samoobrony może być przydatna w niemal każdym momencie życia. Nie każdy jest w stanie stanąć do walki z napastnikiem w bezpośredniej konfrontacji, dlatego warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednie środki ochronne – czyli broń. Niektóre z rodzajów broni można posiadać i korzystać z nich bez konieczności posiadania prawnego zezwolenia. Sprawdź przykłady broni, które może posiadać każdy.

Broń czarnoprochowa rozdzielnego ładowania

O tym, jakiego rodzaju broń jest dostępna bez pozwolenia, decyduje Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Jednym z takich wyjątków jest broń czarnoprochowa rozdzielnego ładowania, która została wytworzona przed rokiem 1885, a także jej repliki. Przykładem tego typu uzbrojenia są rewolwery czarnoprochowe typu Colt 1862 czy rewolwery marki Pietta. Arsenał tego typu nabywany jest przede wszystkim przez kolekcjonerów, a także w roli rekwizytów – można używać jej do samoobrony, jednak wymagająca obsługa sprawia, że jest ona dość nieporęczna. Szeroki wybór tego typu broni znajdziemy w ofercie firmy SECPOL.

Pistolet hukowe

Zgodnie z nazwą zadaniem tego rodzaju pistoletów jest generowanie huku wystrzału, który może zostać wykorzystany do wystraszenia napastnika lub zwrócenia uwagi otoczenia. Broń tego typu wygląda realistycznie, więc samo wycelowanie jej w napastnika może zniechęcić go do ataku. Należy jednak pamiętać, że użycie broni hukowej może przynieść również odwrotne efekty – np. sprowokować napastnika do użycia własnej broni – dlatego zaleca się, by korzystały z niej osoby posiadające już pewne doświadczenie.

Miotacze gazu pieprzowego

To proste urządzenia, przy pomocy których można wystrzelić w stronę przeciwnika strumień gazu obezwładniającego. Sprawdzi się przy pacyfikowaniu napastników pod wpływem środków odurzających lub agresywnych zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem są gazy pod postacią żelu, który ma zasięg kilku metrów.

Pałki teleskopowe

To proste, metalowe pałki, zbudowane z kilku wysuwanych członów – chwycenie pałki i rozłożenie jej to kwestia dwóch sekund i jednego ruchu ręką. Są bardzo przydatne przy obezwładnianiu agresywnego przeciwnika posiadającego broń.

Należy pamiętać, że choć posiadanie tych rodzajów broni nie jest nielegalne, to używanie ich wykraczające poza samoobronę – np. w celu nastraszenie drugiej osoby – podlega surowym karom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *