Kiedy warto wyposażyć się w gaz łzawiący?

gaz łzawiący

Każdemu może przydarzyć się sytuacja, kiedy w wyniku czyjegoś agresywnego działania poczuje zagrożenie dla zdrowia i życia własnego lub innych osób. Bronić przed napastnikiem można się na wiele sposobów, niewiele jednak jest tak skutecznych, a jednocześnie tak bezpiecznych, jak dobrej jakości gaz łzawiący. Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto mieć go pod ręką.

Czy posiadanie i używanie gazu jest legalne?

Zgodnie z przepisami zawartymi w artykule 11 ustawy o broni i amunicji, posiadanie ręcznego miotacza gazu obezwładniającego nie wymaga pozwolenia na broń. Oznacza to, że gaz może zakupić i nosić przy sobie każdy – przepisy nie regulują granicy wieku, którą należy w tym celu osiągnąć. Niemniej należy pamiętać, że posiadanie a używanie gazu to dwie różne kwestie – gazu można wykorzystać wyłącznie do samoobrony w uzasadnionych sytuacjach, np. podczas napadu rabunkowego. Wykorzystanie gazu w sytuacji, gdy nie istnieje zagrożenie zdrowia, życia lub mienia, np. w celu zastraszenia kogoś jest karalne.

Kiedy warto posiadać gaz łzawiący

Prosta obsługa i wysoka skuteczność gazu łzawiącego czyni z niego dobry środek samoobrony w wielu sytuacjach. Zdecydować się na niego powinny przede wszystkim osoby, które:

  • w związku z wykonywanym zawodem są bardziej narażone na akty przemocy – np. taksówkarze wykonujący nocne kursy, kierowcy ciężarówek, listonosze, pracownicy kantorów, pracownicy nocnych zmian często wracający do domów późną porą
  • zamieszkują okolice, w których istnieje duże ryzyko napaści,
  • nie mają predyspozycji fizycznych do obrony innymi metodami – np. osoby starsze i niepełnosprawne, kobiety,

a także każdy, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoje lub bliskich. Specjalne gazy pieprzowe mogą być również użyte w przypadku ataku ze strony zwierząt. Często wyposażają się w nie między innymi turyści poruszający się po górskich i leśnych szlakach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *